پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری کدام اند؟

پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری کدام اند؟ بحث تحلیل آماری برای دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا، بحثی آشناست. در اکثر پایان نامه ها، تحقیقات و مقالات بخشی به عنوان روش تحقیق و تحلیل آماری وجود دارد که لازمه ی انجام آن، تسلط به نرم افزارهای تحلیل آماری می باشد.

در واقع محققان بایستی با جنبه ها و زوایای این نرم افزارها آشنایی داشته باشند و بهترین مورد را متناسب با شیوه ی گردآوری داده ها، هدف، موضوع و روش تحقیق خود برگزینند.

بنابراین اگر شما هم در حال تکمیل یک تحقیق یا مقاله ی علمی هستید بدانید که به زودی با نرم افزاهای تحلیل آماری سر و کار خواهید داشت. پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری

در ادامه به پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری و کاربردها و ویژگی های آن ها اشاره شده است. برای درک هرچه بهتر این موارد تا انتها با ما همراه باشید.

ویژگی های کلی نرم افزارهای تحلیل آماری

تحلیل آماری در واقع یک فرآیند دشوار و پیچیده می باشد که انجام آن بدون استفاده از نرم افزار بسیار سخت و یا حتی غیر ممکن خواهد بود.

ویژگی هایی که در نزم افزارهای تحلیل آماری گنجانده شده است این امکان را به شما خواهد داد تا بدون استفاده از محاسبات دستی و وقت گیر بتوانید به نتایج مفیدی دست پیدا کنید.

شما می توانید به واسطه ی این ویژگی ها، فرضیات تحقیق خود را مورد ارزیابی و اندازه گیری قرار دهید. تعدادی از مهم ترین این ویژگی ها عبارتند از:

  • قابلیت ترسیم انواع نموداردهای آماری
  • تحلیل واریانس
  • انجام محاسبات مربوط به روش های رگرسونی اعم از رگرسون خطی، چندمتغیره و غیره
  • تحلیل سری های زمانی به طور کامل
  • انجام محاسبات آمار توصیفی و تحلیل کامل داده ها

نرم افزار تحلیل آماری SPSS

یکی از شناخته شده ترین نرم افزارهای تحلیل آماری در بین دانشجویان و محققان نرم افزار SPSS می باشد. این نرم افزار به طور گسترده می تواند مورد استفاده ی دانشجویان انواع رشته ها قرار بگیرد.

از رشته های مهندسی، علوم انسانی، کشاورزی، پزشکی و تربیت بدنی گرفته تا رشته هایی چون فلسفه، اقتصاد و جامعه شناسی. پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری

کاربری راحت این نرم افزر باعث شده است تا گستردگی آن در استفاده بسیار بیشتراز نرم افزارهای دیگر تحلیل آماری باشد. امکان مستندسازی داده و ها و مدیریت داده ها را می توان علاوه بر تحلیل آماری داده ها به قابلیت های نرم افزار SPSS اضافه کرد.

نرم افزار تحلیل آماری NCSS

این نرم افزار در بین عامه ی دانشجویان به میزان کمتری شناخته شده است. دلیل این موضوع این است که نرم افزار تحلیل آماری NCSS بسیار تخصصی و قدرتمند بوده و برای تحقیقات پیچیده از آن استفاده می شود.

قدمت تولید آن تقریبا بیش از 40 سال می باشد و در طی این سالیان توسعه های زیادی پیدا کرده است.

به حداقل رساندن میزان خطا و افزایش سطح دقت و سرعت در محاسبات آماری از جمله مهم ترین ویژگی های این نرم افزار می باشد.

بنابراین چنانچه تحقیق پیش روی شما دارای حساسیت بالایی به میزان خطا می باشد، انتخاب نرم افزار NCSS بهترین گزینه است.

دارا بودن بیش از 200 ابزار گرافیکی در این نرم افزار باعث شده است تا محققانی که نیاز به ترسیم انواع نموداردها دارند این نرم افزار را برای تحلیل آماری برگزینند.

نرم افزار تحلیل آماری SAS

اگر به دنبال یک نرم افزار تحلیل آماری هستید که سرعت پردازش داده ها در آن بسیار بالا باشد، نرم افزار SAS را می توان به عنوان بهترین گزینه ی پیشنهادی ارائه داد.

از این نرم افزار می توان در انجام تحلیل های پیچیده و پر حج آماری استفاده کرد. شما با استفاده از نرم افزار تحلیل آماری SAS این امکان را دارید تا تحلیل های پیشرفته ی آماری را برنامه نویسی نمایید. این قابلیت به ویژه برای تحلیل های ماتریسی بسیار پر کاربرد می باشد. پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری

تحلیل های رگرسیون چندمتغبره به راحتی توسط نرم افزار تحلیل آماری SAS قابل اجرا و پیاده سازی هستند. شما به راحتی می توانید داده ها را در این نرم افزار وارده کرده و با توجه به نوع وابستگی داده ها آن ها را تحلیل نمایید.

نرم افزار تحلیل آماری R

این نرم افزار تحلیل آماری یکی از به روز ترین و شناخته شده ترین ها در بین محققان می باشد. بسیاری از تکنیک های آماری مدرن توسط نرم افزار R قابل اجرا می باشد.

نرم افزار R یک نرم افزار تحلیل آماری رایگان می باشد که بسته های تحلیلی متنوعی را با توجه به موضوع تحقیق شما در خود جای داده است.

نرم افزار تحلیل آماری R به خوبی توانسته جای خود را در رشته های مختلفی چون علوم پایه، مهندسی علوم پزشکی و سایر رشته ها باز کند.

نرم افزار تحلیل آماری E View

نرم افزار تحلیل آماری E view به خوبی معرف حضور اقتصاددان ها و افرادی که با امور مالی سر و کار دارند می باشد. این نرم افزار تحلیل آماری یکی از قدرتمندترین ها در حوزه ی تحقیقات می باشد.

اقتصادسنجی حرفه ای در کنار انجتم محاسبات پیچیده ی آماری، محاسباتی سری زمان و معادلات ساختاری از جمله مهم ترین ویژگی های این نرم افزار است. پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری

نرم افزار تحلیل آماری E view به شما در ایجاد یک بانک اطلاعاتی سودمند قدرتمند خواهد کرد. با استفاده از این نرم افزار می توانید به راحتی مدل های اقتصادی را تخمین زده و آزمون های مختلف آماری را با بالاترین دقت پیاده سازی کنید.

تعامل با سایر نرم افزارها تحت ویندوز، رسم نمودارهای پراکنش و محاسبه سری های ضمنی از دیگر قابلیت های این نرم افزار می باشد.

نتیجه گیری پنج نرم افزار اصلی تحلیل آماری

به طور کلی نرم افزار های متنوعی جهت تحلیل آماری وجود دارند که با توجه به موضوع و روش تحقیق شما می توانند مورد استفاده قرار گیرند.

هر کدام از این نرم افزارها با توجه به هدفی خاص قابل استفاده هستند. تسلط به تمامی نرم افزارهای تحلیل آماری امری غیرممکن است بنابراین پیش از انتخاب نرم افزار مورد نظر نسبت به کاربرد و ویژگی های آن در راستا با میزان تناسب با اهداف تحقیق خود اطلاعات کاملی کسب کنید تا در نهایت بتوانید بهترین نرم افزار را انتخاب کرده و از آن در انجام تحلیلی های آماری تحقیق خود بهره گیرید.