مجلات دسترسی آزاد چیست؟

مجلات دسترسی آزاد چیست؟

مجلات دسترسی آزاد چیست؟ عصر حاضر عصر تکنولوژی و پیشرفت های علمی است دیگر مانند گشته داشتن نفت و مواد اولیه سرمایه به حساب نمی آید و جنگ اصلی بر سر داشتن و دستیابی به اطلاعات است.

درست است که اطلاعات بسیاری در سر تا سر جهان تولید می شوند اما نکته ی مهم دستیابی به اطلاعات است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید درامد حاصل از فروش مقالات و اطلاعات علمی برخی از کشور ها از درامد سالیانه محصولات دیگر بسیار بالاتر است، در واقع چرخه ی حیات کشور بر اساس تولیدات علمی و فروش آن ها می چرخد.

مجلات دسترسی آزاد

در این بین برخی از کشور ها و مجلات با هدف دسترسی آزاد به اطلاعات و اینکه داشتن اطلاعات برای ارتقا و بهبود کیفیت زندگی باید در اختیار تمام مردم جهان قرار بگیرد، اقدام به در اختیار قرار دادن اطلاعات بدون دریافت هیچ گونه پولی می کنند در اصطلاح علمی به این دسته از مجلات، مجلات با دسترسی آزاد می گویند.

مجلات دسترسی آزاد گزینه ی خوبی برای محققان ایرانی هستند چرا که به دلیل تحریم ها و افزایش نرخ ارز امکان خرید مقالات خارجی پولی برای محققان ایرانی فراهم نیست، مجلات دسترسی آزاد این امکان را می دهند تا محققان بتوانند بدون پرداخت پول به اطلاعات به روز دسترسی داشته باشند و حتی مقالاتشان را در این دسته از مجلات به چاپ برسانند. در ادامه ی مقاله مجلات دسترسی آزاد را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت مجلات دسترسی آزاد

اهمیت دسترسی آزاد به منابع درست اطلاعاتی از دیرباز مورد توجه محققان بوده است. در این راه مشکلات فراوان و عمده ای در طول تاریخ وجود داشته است.یکی از این مسائل  کند شدن فرایند چاپ و توزیع، فرایند داوری، افزایش قیمت، قطع اشتراک، بحران حق مؤلف و مسائلی از این قبیل است که روند داوری و انتشار اطلاعات علمی را بسیار کند کرده است.

اهمیت مجلات دسترسی آزاد در حال حاضر به حی بالا است که حتی برخی از نشریات و مجلات معتبر نیز اقدام به انتشار اطلاعات خود به صورت رایگان کرده اند. مجلات دسترسی آزاد چیست؟

برخی از این اطلاعات تنها در حد چکیده به صورت رایگان هستند اما باز هم می توانند کمک بزرگی به محققان باشند.  در حال حاضر چکیده های مؤسسات بزرگی همچون ISI به صورت رایگان در سایت قرار دارد، این کار به دلیل اهمیت و پاسداشت جنبش دسترسی آزاد به مقالات است.

اطلاعات چیست؟

یکی دیگر از مسائل در ارتباط با مجلات دسترسی آزاد و استفاده درست از آن ها اطلاعات است و هر محققی در ابتدای کار باید مفهوم اطلاعات را بداند و با آن آشنایی کاملی داشته باشد.

به طور کلی اطلاعات عبارتند از تجزیه و تحلیل داده به صورتی که داده ها قابل فهم و معنا دار شوند. در واقع به بیان ساده تر اطلاعات داده هایی هستند که دارای معنا و مفهوم هستند.

در بررسی های علمی و مجلات دسترسی آزاد مقصود از اطلاعات ، اطلاعات درست و صحیح است نه هر اطلاعاتی که داخل شبکه اینترنت وجود دارد. مجلات دسترسی آزاد چیست؟

در حال حاضر شبکه جهانی اینترنت این اماکن را فراهم کرده است تا افراد مختلف بتوانند اطلاعات و تجربیاتشان را در غالب های متخلف به اشتراک بگذارند این اطلاعات تا زمانی که پشتوانه علمی نداشته باشند معتبر نیستند و مقصود ما از اطلاعات علمی و درست اطلاعات منتشر شده عادی در وب سایت ها و سایت های مختلف نیست.

حتی در ارتباط با اطلاعات علمی نیز هر اطلاعاتی مورد اهمیت نیستند. اطلاعات علمی اهمیت دارند که دارای ویژگی های زیر باشند:

از نظر زمانی به روز باشند

بعد زمان در اطلاعات علمی بسیار حائز اهمیت است به عنوان مثال در ارتباط با کرونا اطلاعات جدید در حال حاضر بسیار حائز اهمیت هستند و دسترسی به این اطلاعات در چند سال آینده هیچ فایده ای نخواهد داشت.

مدیران و محققان باید در زمان مناسب به اطلاعات دسترسی داشته باشند، اگر اطلاعات در زمان مناسب در اختیار نباشد و به آن ها دسترسی نداشته باشیم کاربردی برای سازمان نخواهد داشت.

به این اطلاعات در اصطلاح عملی اطلاعات سوخته می گویند. حتی در برخی از موارد اطلاعات یک هفته قبل نیز اطلاعات سوخته است و از نظر علمی هیچ کاربردی ندارد. مجلات دسترسی آزاد چیست؟

علاوه بر این سازمان و مؤسسات باید اطلاعات خودشان  را در بازه زمانی معین به روز رسانی کنند. به عنوان مثال سازمان باید برای به دست آوردن اطلاعات جدید در ارتباط با مخاطبان هر چند ماه یک‌بار از مشتریان نظر سنجی کند تا از  نظرات جدید آن ها مطلع شوند و اطلاعات مشتری مداری آن ها بروز باشد.

ویژگی های محتوا را دارا باشد

همان طور که در ابتدا اشاره کردیم هر محتوای تولید شده در وب محتوای علمی نیست و محتوا دارای ویژگی هایی است که در صورت بودن در یک متن آن متن را علمی می نامیم و اطلاعات را درست تلقی می کنیم.

در صورتی که اطلاعات صحیحی باشند و با توجه به داده های درست و صحیحی استخراج شده باشند به آن ها محتوا میگوییم. علاوه بر این اطلاعات باید کامل و بر اساس نیاز سازان یا محقق باشد که بتوانیم به آن محتوا بگوییم. به طور کلی محتواها معمولاً کوتاه، مختصر و مفید هستند و اطلاعات و توضیحات بیهوده در آن ها جایی ندارد.

در واقع تمام صفحات یک مقاله علمی باید دارای مطالب مهم و تازه باشند که بتوانیم به آن محتوای درست بگوییم. مجلات دسترسی آزاد چیست؟

در مقالات علمی خبری از عکس های بیهوده و بی معنی نیست و تمام نمودارهایی که در مقالات وجود دارند دارای پشتوانه هستند و بر اساس داده های مقالات استخراج و تهیه شده اند.  مقالات علمی دارای فرمت خاصی هستند که حتماً باید فرمت رعایت شود.

نتیجه گیری مجلات دسترسی آزاد چیست؟

مجلات دسترسی آزاد که عمدتاً به صورت الکترونیکی هستند یکی از منابع مهمِ برای دستیابی به اطلاعات صحیح و درست هستند. تمامی اطلاعات موجود در نت درست نیستند، اطلاعاتی صحیح هستند که دارای پشتوانه علمی باشند و بر اساس تحقیقات علمی به اثبات رسیده باشند.

مجلات دسترسی آزاد این امکان را فراهم می کنند تا شما بتوانید بدون پرداخت پول به اطلاعات معتبر و به روز دسترسی پیدا کنید. عصر حاضر عصر تکنولوژی است و برای رسیدن به پیشرفت باید به اطلاعات به روز دسترسی داشته باشید.

اگر شما هم درحوزه خاصی مشغول به کار یا تحصیل هستید برای اینکه به روز باشید و بتوانید از اطلاعات جدید استفاده کنید باید با مجلات دسترسی آزاد مربوط به حوزه کاری تان آشنایی کامل داشته باشید.