آیا می توان مثل یک native زبان انگلیسی صحبت کنیم؟

native زبان انگلیسی

آیا می توان مثل یک native زبان انگلیسی صحبت کنیم ؟ در حال حاضر یادگیری زبان به‌عنوان یکی از پایه‌های سواد جهانی به حساب می‌آید.

به دلیل اهمیت بالایی که یادگیری زبان انگلیسی دارد اغلب افراد ترجیح می‌دهند تا فرزندشان از سن کودکی  زبان انگلیسی را فراگیرد. نوع آموزش زبان به کودکان کاملاً متفاوت با بزرگ‌سالان است دلیل کلی این تفاوت را می‌توانیم توانایی ذاتی کودکان در یادگیری  زبان بدانیم .

یادگیری زبان دارای اصول و قواعدی است و باید در زمان مشخصی یادگیری زبان شروع شود تا بتوانیم ادعا کنیم زبان انگلیسی را مانند افراد native بلد هستیم. در ادامه مقاله به نکاتی که در یادگیری زبان انگلیسیnative باید مد نظر داشته باشید را بررسی خواهیم کرد.

یادگیری زبان در بزرگ‌سالان

کودکان از نظر فعالیت های مغزی ذهن بازتری دارند و راحت تر می توانند کلمات جدید را در ذهنشان به خاطر بسپارند، برای آموزش به کودکان نمی‌توان مانند بزرگ‌سالان از نوشتن و گرامر به صورت مستقیم استفاده کرد.

هنگامی که کودکان شروع به یادگیری زبان می کنند معمولاً با استفاده از کارت ها و برچسب ها مفاهیم و کلمات اطرافشان را می شناسند و یاد می گیرند.

این برچسب‌های زبانی در دو ناحیه‌ی مجزا در مغز ذخیره می شوند و توسط یک رابط به هم وصل می‌شوند. در مقابل هنگامی که بزرگ‌سالان  شروع به یادگیری زبان انگلیسی می کنند چون برای یک مفهوم قبلاً در ذهن آن ها مفاهیم وجود دارد، برچسب جدید برای مفاهیم برای ذهن ضروری به نظر نمی آید ، در واقع این مشکل ناشی از مغز ما است چرا که مغز ما طوری ساخته شده است که امکان زدن دو برچسب به یک مفهوم  برای مغز تعریف نشده است.

یادگیری زبان

یادگیری زبان دوم کاملاً متفاوت با یادگیری زبان اول است و نمی‌توان به‌آسانی زبان اول زبان دوم را فراگرفت. native زبان انگلیسی

در حال حاضر نیز برای یادگیری زبان به کودکان صرفاً از املای کلمه و تصویر برای آموزش استفاده نمی‌شود و برچسب‌های مختلفی به صورت غیر مستقیم برای آموزش زبان به کودکان استفاده می‌شوند.

نورمن دوج Norman Doidge روان‌شناس برجسته و مؤلف کتاب در زمینه مغز در مرود تأثیرات زبان مادری بر یادگیری زبان جدید این عقیده را دارد که یادگیری زبان جدید پس از دورانِ بحرانیِ یادگیریِ زبان در کودک، به این دلیل مشکل است که هرچه افراد بزرگ تر می شوند ، به صورت ناخودآگاه از زبان مادری خودشان بیشتر استفاده می‌کنند و مغز به استفاده از زبان مادری عادت می‌کند. هرچه از یک نوع گویش زبانی بیشتر استفاده کنیم مغز زبان های دیگر را از دایره‌ی زبان شناسی مغزی کنار می زند.

هرچه سن بالا می رود انعطاف مغز در یادگیری گویش و زبان جدید و جایگزینی به عنوان زبان مادری به شدت کاهش پیدا می‌کند.

چرا کودکان برای یادگیری زبان به تلاش کمتری نیاز دارند تا بزرگ‌سالان

دلیل اصلی این امر را می توان تنبلی مغز انسان به صورت طبیعی دانست، هرچه سن بالا تر می رود، تسلط زبان اول بر مغز بیشتر می شود چون برای مغز یادگیری زبان مادری بسیار راحت تر است.این امر را می توان مانند این دانست که افراد چب دست بخواهند با دست راست بنویسند، مغز هر چه قدر هم تلاش و تمرکز کند درنهایت به صورت ناخودآگاه ادامه ی نوشتن را با دست چپ ادامه می دهد و در استفاده از دست راست مقاومت می کند.

یادگیری مفاهیم دو زبانه برای مغز در بزرگ‌سالان  سخت است چرا که مغز افراد بزرگ‌سال به مفاهیم زبان مادری  عادت کرده است. مغز بزرگ‌سالان  به صورت ناخوداگاه مفاهیم را به زبان مادری ترجمه می‌کند.

درحالی‌که در کودکان مفاهیم زبان مادری هنوز به صورت کامل در مغز رخنه نکرده است و انعطاف‌پذیری مغز در یادگیری اصطلاحات و کلمات جدید بیشتر است.

در کودکان مفاهیم ذهنی برای تبدیل وجود ندارد و به‌صورت مستقیم از ربط دادن مفاهیم و صداها به یکدیگر کلمات جدید در ذهن کودکان ایجاد می شوند.

به طور کلی زبان انگلیسی شامل دو نوع گرامر است: گرامر ادراکی و گرامر رسمی و اداری.

کودکان هر زبان جدیدی را که فرا می گیرند به عنوان زبان مادری برایشان تلقی می شود. کودکان تا سن 12 سالگی این توانایی را دارند.

در ارتباط با یادگیری گرامر در زبان انگلیسی نیز معمولاً گرامر به کودکانی  که خواندن و نوشتن کامل بلد نیستند آموزش داده نمی‌شود و معمولاً  بر روی یادگیری کلمات و تلفظ تمرکز می شود تا یادگیری تخصصی گرامر.

یادگیری گرامر در کودکان  اهمیت کمتری دارد در حال حاضر توانایی صحبت کردن و فهمیدن کلمات بیشتر از گرامر مورد نیاز است. native زبان انگلیسی

در گرامر ادراکی مفاهیم گرامری به صورت ناخودآگاه به فرد آموزش داده می شوند، نه به صورت مفاهیمی که باید حفظ شوند. برای آموزش گرامر ادراکی به کودکان از بازی های جورچین برای کنار هم قرار دادن کلمات به صورت درست در کنار هم استفاده می شود. در گرامر رسمی گرامر ها باید به صورت مجموعه ای از اصول رسمی یادگرفته و حفظ شوند.

انگیزه کودکان  و بزرگ‌سالان در یادگیری زبان

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد تفاوت درروش های یادگیری زبان بین کودکان و بزرگ‌سالان می شود، تفاوت در هدف یادگیری زبان انگلیسی است و کودکان به خصوص در سنین پایین  معمولاً برای یادگیری زبان هدفی مشخص و کوتاه مدتی ندارند. انگیزه کودکان در یادگیری  زبان از تخیل و علاقه به یادگیری کودکان نسات می گیرد.

اما بزرگ‌سالان اغلب برای هدفی مشخص به یادگیری زبان می پردازند.

در یادگیری زبان به بزرگ‌سالان حتماً باید استراتژی مشخصی وجود داشته باشد و آموزش و میزان یادگیری به‌دقت مورد بررسی قرار گیرد .کودکان محدودیت زمانی در یادگیری زبان ندارند.

نتیجه گیری native زبان انگلیسی

یادگیری زبان انگلیسی در کودکان و بزرگ‌سالان با هم متفاوت است به همین دلیل است که یادگیری زبان native در کودکان و بزرگ‌سالان  متفاوت است. معمولاً کودکان به دلیل اینکه از زمان کودکی با زبان انگلیسی آشنا می شوند بهتر می توانند.

native صحبت کنند تا افراد بزرگ‌سال. نوع آموزشگاه و تسلط استاد نیز در میزان یادگیری زبان و مهارت در صحبت کردن native اثرگذار است. native زبان انگلیسی

صحبت کردن به زبان nativeهر چند سخت است اما دور از دسترس نیست و با کمی تلاش می توانید زبانتان را به صورت NATIVE در آورید به شرطی که تلاش فراوان داشته باشید، از کتاب های مناسب استفاده کنید و فیلم های زبان انگلیسی ببینید. هرگز نباید یادگیری زبان انگلیسی را متوقف کرد.